Popularność Javy


Popularność Javy

Według indeksu społeczności programistycznej http://www.tiobe.com/tiobe-index/ – java jest najpopularniejszym językiem programowania – stan na marzec 2019. TIOBE jest wskaźnikiem popularności języków programowania. Opiera się na liczbie wyszukań informacji o danym języku w najważniejszych wyszukiwarkach internetowych, takich jak m. in.: Google, Yahoo, Baidu, Wikipedia, Bing, Msn. Popularność Javy przekłada się wprost proporcjonalnie do ilości ofert pracy. A artykule przedstawie kilka powodów dla których Java jest taka popularna wśród grona programistów:

  • Prostota, przejrzystość, uniwersalność:

Java, stworzona jako alternatywa dla języka C++, posiada jasną i przejrzystą strukturę. Możliwość szybkiego zrozumienia podstaw tej technologii sprzyja procesowi nauki i sprawia, że szybko jesteśmy w stanie pisać własne programy. Założeniem Javy była 100% przenośność na róże platformy. Javę możemy uruchomić na każdym sprzęcie i systemie, na którym zainstalowana jest wirtualna maszyna Javy, co pozwala na pracę zdalną z dowolnego miejsca na świecie – (dla każdego systemu operacyjnego należy pobrać odpowiednią wersję maszyny wirtualnej).

  • Szybkość pisania aplikacji:

Aplikacje napisane w języku Java piszę się znacznie szybciej niż aplikacje napisane w języku C++. Nie trzeba pamiętać o zarządzaniu pamięcią co ma miejsce w języku C++ bo w Javie mamy mechanizm odśmiecania pamięci – garbage collector.

  • Kompatybilność wsteczna:

Java stara się być wstecznie kompatybilna więc jak nie będziemy nagminnie korzystać z rzeczy oznaczonych adnotacją @deprecated i nie będzie to Java starsza niż jej 5 wydanie to bez problemu będziemy w stanie uruchomić starsze aplikacje na najnowszych wersjach tego języka.

  • Brak opłat:

Java jest bezpłatna, po więcej zapraszam do artykułu – https://javaleader.pl/2019/06/02/java-czy-to-jest-platne/


Leave a comment

Your email address will not be published.


*